Nejlepší dřevěné stavby roku 2020

Které stavby vyhrály v anketě Dřevěná stavba roku 2020? Mezi vítěznými díly najdete hřiště, rozhledny, rodinné domy, roubenky i dřevěné interiéry. Ve všech soutěžních kategoriích hodnotila přihlášená díla široká veřejnost, v pěti z nich hlasovala i 11členná odborná porota. Specialitou letošního roku byla 9. kategorie Dřevěných zajímavostí, jejímž prostřednictvím oslavila Nadace dřevo pro život své 15. narozeniny.

V anketě letos soutěžilo 99 dřevěných staveb a 20 dřevěných zajímavostí. Těm všem poslala široká veřejnost 56 812 hlasů. Vítězové získali dubový diplom, odměnu 10 000 Kč a pro své soutěžní dílo titul „Dřevěná stavba roku v dané kategorii“. Cenu pro hlasující, 3 denní pobyt ve srubu AKADEMIE Libchavy s.r.o. v podhůří Orlických hor vyhrála Romana Jiránková z Pardubic, která svými hlasy nejlépe odhadla skutečné vítěze hlasování.

Narozeninová kategorie Dřevěných zajímavostí zaznamenala velký zájem. Přihlásilo se do ní 35 předmětů, běžných i extravagantních, se zajímavým příběhem. Cílem bylo ukázat, jak variabilní je dřevo v našem životě a zároveň dát prostor šikovným řemeslníkům, kteří pracují s naší významnou obnovitelnou surovinou. „Do hlasování veřejnost jsme vybrali 20 zajímavostí. Dřevěná trsátka, kliky, sochy nebo třeba trakař vzbudily u lidí velký ohlas. Jsem rád, že jsme je mohli inspirovat a snad i trochu pobavit,” usmívá se Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.

Vítěz veřejného hlasování v kategorii: Dřevěné interiéry – realizace

Jubilejní ročník ankety vnímá pozitivně. „Naše anketa už 10 let ukazuje pokrok českého dřevěného stavění. Dřevěné stavby provázejí lidstvo od počátku věků a jsou svědky vývoje naší společnosti. Těším se, co dalšího nám v budoucnu přinesou.

Letošní přehlídce dřevěných staveb udělili záštitu ministr zemědělství Miroslav Toman, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Svaz měst a obcí České republiky a podpořily ji významné společnosti lesnicko-dřevařského sektoru.

 

Vítězové ankety Dřevěná stavba roku 2020

 SOUTĚŽNÍ KATEGORIE  VÍTĚZ VEŘEJNOSTI/POROTY  NÁZEV DÍLA  SOUTĚŽÍCÍ
 Dřevěná hřiště – malá  Vítěz veřejného hlasování  Didaktická venkovní herna  Huť architektury Martin Rajniš /   David Kubík, Petr Štambach
 Dřevěná hřiště – velká  Vítěz veřejného hlasování  3D bludiště  Město Osek
 Dřevěné konstrukce –   návrhy  Vítěz odborné poroty  Vinařství Dolní Dunajovice  Huť architektury Martin Rajniš   s.r.o.   / Martin Rajniš, Tomáš   Kosnar,   Jáchym Daniel,   Mariana   Hanková
 Vítěz veřejného hlasování  Zábavní park Hradec   Králové  Unipark s.r.o.
 Dřevěné konstrukce –   realizace  Vítěz odborné poroty  Loď umělců  Lodivadlo – Boatheatre, z.s.
 Vítěz veřejného hlasování  FUNPARK – 3D bludiště s   rozhlednou  Statutární město Most
 Moderní dřevostavby –   návrhy  Vítěz odborné poroty  Dům Radčice  Huť architektury Martin Rajniš –   Martin Rajniš, Tomáš Kosnar
 Vítěz veřejného hlasování  Poloroubenka s valašským   srdcem  OK PYRUS, s.r.o. / Petr Bíza
 Moderní dřevostavby –   realizace  Vítěz odborné poroty  MŠ Všetaty – Přívory  Domesi s. r. o.
 Vítěz veřejného hlasování  Dům se sloupy z Douglasky  DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.
 Roubenky a sruby –   realizace  Vítěz veřejného hlasování  Roubenka v Malých   Karpatech  OK Pyrus, s.r.o.
 Dřevěné interiéry –   realizace  Vítěz odborné poroty  Mezonet inspirovaný   přírodou  Mgr. art. Anna Hrubovčáková /   PJURE s.r.o.
 Vítěz veřejného hlasování  Byt pod střechou  KP INTERIORS
 SPECIÁLNÍ narozeninová   kategorie: Dřevěné   zajímavosti  Vítěz veřejného hlasování  Dřevěná trsátka z českých   dřev  Ondřej Panocha
Vítěz veřejného hlasování v kategorii: Dřevěné konstrukce – realizace

O Nadaci dřevo pro život

Nadace dřevo pro život už 15 let přináší více dřeva do života. Ve svých projektech ukazuje veřejnosti přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech o lese, dřevě a životním prostředí najdete na www.DrevoProZivot.cz

 

 

 


https://www.smie.be

Wood-Mizer uvádí inovační vodorovnou rozmítací pilu se dvěma pásy HR250

Wood-Mizer uvádí na trh novou vodorovnou následnou pilu se dvěma pilovými pásy v jednom rámu. Pila HR250 může dělat v jednom průchodu jeden nebo dva řezy k rozmítání hranolů a fošen.

Nová konfigurace hlavy dělá z tohoto zařízení kompaktní stroj snadno zařaditelný do stávajících pilařských linek v omezeném dílenském prostoru. Jednotka je dodávána na jedné paletě a lze ji nainstalovat během několika hodin.

Další přednosti nového konstrukčního řešení se odvíjí od novátorských systémů neopásaných kol pilového pásu, napínání pilového pásu a zajištění materiálu při řezání.

Horní a spodní kola pily jsou poháněna dvěma samostatnými 15kW elektromotory. HR250 je vybavena 710 mm dynamicky vyváženými ocelovými neopásanými koly pilového pásu, která umožňují použití pilových pásů širokých 32 mm a 35 mm nebo volitelných širších kol pro pilové pásy 38 mm a 50 mm. Navíc dopravník s gumovým pásem dopravuje hranoly a fošny skrz pilové pásy proměnnou rychlostí 5 až 25 m/min. HR250 poskytuje nepřekonatelnou přizpůsobivost tím, že umožňuje schopnost rychle reagovat na potřeby trhu řezáním jak měkkého tak tvrdého dřeva pro zvýšení produktivity.

Automatický systém napínání pilového pásu udržuje během řezného procesu správné napnutí pásu pro jeho delší životnost a okamžitě stroj zastaví pokud se pás přetrhne, tím zajistí, že nevznikne žádné další poškození vnitřku a dřeva.

Přesnost řezání je zajištěna digitálním pracovním nastavením (Setworks), které při nastavování tloušťky rychle polohuje každý pilový pás samostatně. Dodatečné přesnosti řezání je dosaženo poháněným přítlačným válečkem, který udržuje materiál spolehlivě na pásu dopravníku.

„Od počátku historie firmy vyráběl Wood-Mizer řadu rozmítacích pil poskytujících různou úroveň produktivity“, říká Adam Kubiak, obchodní ředitel pro průmyslové výrobky, Wood-Mizer, Polsko. „vycházeje z modulové konstrukce, má každý model tradičních vodorovných rozmítacích pil Wood-Mizer, jako HR500, HR700 a HR1000, dvě řezné hlavy uspořádané za sebou“.

„HR250 je pro Wood-Mizer naprosto nová konstrukce“, pokračuje Adam Kubiak. „Naši inženýři vytvořili velice kompaktní, univerzální stroj se spoustou inovací, který přináší užitek producentům řeziva a výrobcům palet a který jim dodá větší konkurenceschopnost na trhu“.

HR250 se dvěma pilovými pásy je postavena s velice odolnou konstrukcí a ze špičkových komponent, aby vydržela těžký provoz. HR250 má CE osvědčení a je podpořena 12 měsíční zárukou a zákaznickým servisem Wood-Mizer.

   

Pro další informace o vodorovné rozmítací pile Wood-Mizer se dvěma pilovými pásy HR250 navštivte tuto stránku a kontaktujte vašeho místního zástupce Wood-Mizer.

Wood-Mizer CZ
Luby 91, 339 01 Klatovy
tel.: 376 312 220
fax.: 376 319 011
woodmizer@woodmizer.cz
www.woodmizer.cz

Wood-Mizer Danubia
Hadovce 5, 94501 Komárno
tel.: +421 35 7 740 316
fax.: +421 35 7 740 326
woodmizer@woodmizer.sk
www.woodmizer.sk

 


AČN | Tiskové zprávy | Loga ke stažení | Asociace českých nábytkářů

Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN)

ze dne 16.4.2020, zaručíme stejnou úroveň ochrany jako autosalony.

Z bleskového výzkumu mezi svými členy, asociaci jednoznačně vyplynulo, že čeští nábytkáři jsou schopni zaručit svým zaměstnancům i zákazníkům stejnou úroveň bezpečí před nemocí COVID 19 jako autosalony, které budou otevřeny 20. dubna. Showroom s auty se téměř neliší od showroomu s kuchyněmi, koupelnami nebo jiným nábytkem, jedná o podobně uzpůsobené provozovny. Nerozumíme tomu, proč z hygienického hlediska nevadí tlačenice na košíky u hobbymarketů? Lze předpokládat, že k těsnému kontaktu mezi lidmi bude docházet na farmářských trzích, které budou za čtyři dny povoleny. Opravdu to nevadí?

Ačkoliv AČN opakovaně žádá o nastavení rovných podmínek podnikání a zamezení nefér hospodářské soutěže, ne vše se bohužel daří. Nyní jsou oficiálně otevřeny maloobchody, které na tisících metrech čtverečních nabízí nábytek z Polska nebo z Číny (tzv. hobbymarkety). AČN již dříve odmítla zmatečný návrh na postupné otevírání obchodů. AČN již dříve volala pro zavedení přísných hygienických standardů, které budou muset respektovat všichni, ať malí, tak velcí. (Není totiž pravda, že ve velkých obchodech jsou lidé na sebe více natěsnáni než v malých…).

AČN žádá, aby prodejny nábytku, showroomy, kuchyňská studia atd. byly otevřeny v první vlně. Tyto obchody nenavštěvuje mnoho lidí. Rozhodně se nejedná o provozovny, kam by chodili lidé trávit volný čas. Stejně jako autosalony mohou tyto showroomy fungovat na objednávku. Konzultace nebo schůzku lze sjednat předem po e-mailu nebo telefonem. Zajistit dezinfekci i ochranné prostředky pro zákazníky i zaměstnance je samozřejmostí. Mohou zaručit, že nedojde k vyšší koncentraci lidí atd.

Je zřejmé, že českým nábytkářům velmi záleží na zdraví svých zaměstnanců i zákazníků. O tom není pochyb. A pokud jsou čeští nábytkáři schopni zaručit stejná nebo i lepší hygienická opatření, je nefér je ze hry vyloučit. Z rychlého průzkumu uvádíme několik citací, které ukazují, že do showroomů s nábytkem přichází skutečně malý počet zákazníků a lze se vyhnout tomu, aby se zákazníci potkávali. Zeptali jsme se, zda jsou schopni zajistit stejnou úroveň ochrany jako autosalony?

Manažerka výrobní firmy se 150 zaměstnanci říká: „rozhodně jsme schopni tato opatření zajistit a dodržet. Schůzky si lze domluvit dopředu a zajistit, aby v prodejně byl určitý počet lidí v daný čas. Před dvěma týdny jsme našim showroomům vydali pokyn k zajištění ochranných pomůcek a prostředků nejen pro architekty, ale také pro zákazníky a stanovili pravidla správného chování na prodejnách v době koronaviru. Jsme český výrobce, který zaměstnává české občany a podporuje českou ekonomiku, tak ať se podle toho již začne někdo chovat.“

Majitel výrobní firmy se 70 zaměstnanci říká: „návštěvnost na našich podnikových prodejnách byla dosud 3 – 5 zákazníků za den. Uzavírají se u nás pouze objednávky, které jdou následně do výroby. Někteří zákazníci mají vybráno na internetu a jen sepíší objednávku, někteří chodí a vybírají třeba půl roku. Každopádně platí, že jen zřídka se potkají na prodejně dva zákazníci současně a není problém je řešit odděleně. Tedy zajistit podmínky odděleného přístupu není problém.“

Majitel výrobní firmy s 80 zaměstnanci říká: „rozhodně jsme schopni zajistit stejné podmínky jako autosalony. Naše prodejny (provozovny) navštěvuje průměrně 6 zákazníků za den, čili je to méně než 1 zákazník za hodinu.“

Šéf obchodního oddělení výrobní firmy s 50 zaměstnaci: „tímto mohu potvrdit, že u nás ve studiích jsme schopni zajistit stejné podmínky jako autoservisy. Pracovní místa na studiích máme oddělené a průměrná návštěvnost je u nás 1-5 zákazníků za den.“

Majitel výrobně-obchodní firmy se 100 zaměstnanci, a významný zaměstnavatel osob se zdravotním postižením: „Ano, jsme schopni zajistit stejné podmínky jako autosalony. Zrovna v našem případě nám vzorkovnu navštíví 2 – 3 zákazníci denně, máme plochu cca 500m2, takže tady se ani nemají šanci potkat, kdyby přišli najednou.“

Spolumajitelka rodinné firmy: Ano, jsme schopni zajistit vše pro maximální bezpečnost jak našich zákazníků, tak našich zaměstnanců a kolegů. Jsme rodinná nábytkářská výrobně-obchodní firma s 60 zaměstnanci a jsme schopni zajistit vše pro bezpečnost jak v naší výrobě, tak i na naší prodejně. Naše prodejna nábytku má 1.000m2 a naše průchodnost je 10 – 50 zákazníků/denně. Tato průchodnost umožňuje zajištění bezpečnosti našich zákazníků, jelikož nedochází k návštěvě více zákazníků naší prodejny v jeden moment.

Jednatel výrobní společnosti s 45 zaměstnanci: „Jistě že jsme schopni toto splnit, nám projde prodejnou cca 10 lidí denně, a to máme plochu cca 350 m2.“

Děkujeme všem členským firmám, že se za současné krize způsobené koronavirem řada z nich aktivně zapojila do pomoci druhým. Začali vyrábět ochranné roušky, kterých je stále nedostatek. Někteří šijí pro obyvatele vesnic, kde podnikají, jiní dodávají zdravotníkům a dalším složkám ZIS. Firmy, které provoz nepřerušily, upravily podmínky na pracovištích. A to jak v kancelářích, tak ve výrobním provozu. Nošení roušek je samozřejmostí, jakož i řada dalších opatření na ochranu zaměstnanců.

V případě potřeby podpořit naši žádost dalšími fakty, jsme jako Asociace českých nábytkářů připraveni s vámi úzce a aktivně spolupracovat.

Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Významný podíl činnosti Asociace českých nábytkářů zaujímá dlouholeté sledování statistických trendů ve výrobě a obchodě s nábytkem. Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš

tajemník Asociace českých nábytkářů

 

Tisková zpráva Asociace českých nábytkářů (AČN) ze dne 9.4.2020, nesouhlas s postupem otevírání obchodů.

I přes opakované naléhání AČN se otevřely obchody s importovaným nábytkem. Obchody prodávající nábytek tuzemských nábytkářů musí zůstat zavřené. Jedná se o skandální postup, který připomíná nákup ochranných prostředků…

AČN se téměř každý den obrací na autority odpovědné za postupný rozjezd ekonomiky. AČN opakovaně žádá o nastavení rovných podmínek podnikání a zamezení nefér hospodářské soutěže. Odpovědí je, že od dneška jsou oficiálně otevřeny maloobchody, které na tisících metrech čtverečních nabízí nábytek z Polska nebo z Číny! AČN již dříve odmítla návrh na postupné otevírání obchodů ve třech vlnách. Návrh je zmatečný a poškozuje české hospodářství.

V první vlně by měly být otevřeny obchody

  • hobby markety typu OBI a Bauhaus nebo SIKO koupelny

Druhá vlna otevírání obchodů:

  • nábytek a vybavení domácnosti pod 200 m2 prodejní plochy

Třetí vlna otevírání obchodů

  • nábytek a vybavení domácnosti nad 200 m2 prodejní plochy

Dovolujeme si upozornit, že řetězce jako OBI, Baumax nebo SIKO, kromě jiného sortimentu, také prodávají nábytek na tisících metrů prodejní plochy. Tyto řetězce nabízí především importovaný nábytek. Jedná se o skandální přístup: Čeští výrobci až naposled!

AČN žádá, aby prodejny nábytku, showroomy, kuchyňská studia atd. byly otevřeny v první vlně. Tyto obchody navštěvuje málo lidí. Navíc lze dohodnout konzultace předem po e-mailu nebo telefonem, stejně jako prodejny automobilů. Rozhodně lze zamezit shromažďování více lidí.

Děkujeme všem členským firmám, že se za současné krize způsobené koronavirem řada z nich aktivně zapojila do pomoci druhým. Začali vyrábět ochranné roušky, kterých je stále nedostatek. Někteří šijí pro obyvatele vesnic, kde podnikají, jiní dodávají zdravotníkům a dalším složkám ZIS. Firmy, které provoz nepřerušily, upravily podmínky na pracovištích. A to jak v kancelářích, tak ve výrobním provozu. Nošení roušek je samozřejmostí, jakož i řada dalších opatření na ochranu zaměstnanců.

V případě potřeby podpořit naši žádost dalšími fakty, jsme jako Asociace českých nábytkářů připraveni s vámi úzce a aktivně spolupracovat.

Asociace českých nábytkářů od svého vzniku podporuje v České republice prodej kvalitního nábytku a poskytování kvalitních služeb vztahujících se k nábytku. Asociace českých nábytkářů je správcem značky Česká kvalita – Nábytek www.ceska-kvalita-nabytek.cz a provozovatelem vyhledávače prověřených

Asociace českých nábytkářů, Kostelecká 879/59, 196 00 Praha 9 e-mail: acn@czechfurniture.com DIČ: CZ 71377077, tel./fax: +420 222 313 640 , tel. +420 777 294 404 http://www.czechfurniture.com IČO: 71377077

nábytkářských firem www.nabytek-jistota.cz . Významný podíl činnosti Asociace

českých nábytkářů zaujímá dlouholeté sledování statistických trendů ve výrobě a obchodě s nábytkem. Asociace českých nábytkářů je významným partnerem pro zastupování požadavků podnikatelů z oboru výroby nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš

tajemník Asociace českých nábytkářů

 


Hlasujte pro dřevěné stavby a vyhrajte dovolenou ve srubu

Hlasujte pro nejlepší dřevěné stavby od 24. února do 11. března v anketě Dřevěná stavba roku 2020. Můžete vyhrát 3denní dovolenou ve srubu. Projekt, kterému udělila záštitu tři ministerstva, podporuje využívání dřeva jako naší významné obnovitelné suroviny.

Pro soutěžní stavby hlasujte na www.drevenastavbaroku.cz/hlasovani. Vybírat můžete z devíti soutěžních kategorií: malá a velká dřevěná hřiště, návrhy a realizace dřevěných konstrukcí či moderních dřevostaveb, realizace roubenek, srubů, interiérů a v neposlední řadě z nově otevřené kategorie zajímavosti ze dřeva. Otevřeli jsme ji na oslavu 15 let Nadace dřevo pro život a ukazuje dřevěné předměty se zajímavým příběhem.

V každé kategorii můžete poslat až 3 hlasy. Když budete hlasovat ve všech 9 kategoriích, zařadíte se do soutěže o 3denní romantickou dovolenou ve srubu v podhůří Orlických hor v areálu Akademie Libchavy s.r.o. „Šanci na výhru si významně zvýšíte, pokud odešlete všech 27 hlasů, které máte k dispozici po registraci vaší e-mailové adresy na našem webu,“ doporučuje ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák.

Dřevěné stavby lákají každoročně pozornost tisíců hlasujících, kteří jim v minulém ročníku odeslali téměř 45 tisíc hlasů. I letos budou mít hlasující z čeho vybírat. Přihlášené stavby jsou krásné, inspirativní a prospívají našemu zdraví i planetě,doplnil Polák s tím, že věří, že zájem o tyto stavby i nadále poroste. Výsledky ankety, kterou Nadace dřevo pro život vyhlašuje už po desáté, budou zveřejněny 22. dubna na slavnostním vyhlášení vítězů v Praze.

 https://www.drevoprozivot.cz/drevena-stavba-roku/drevena-hriste-mala-2020?utm_source=medialove_terra&utm_medium=banner&utm_campaign=DSR20_hlasujte

 


Lednovo-únorové vydání